Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes
Rīgas ordeņpils

Rīgas ordeņpils
2008.11.12.

Platība:94,52 ha
Platība % no Latvijas platības:0,001 %
Iedzīvotāju skaits:2 800
Iedzīvotāju skaits % no Latvijas iedzīvotāju skaita:0,12 %
Senākā eksistējošā celtne:Rīgas Ordeņa pils kapella - Jura baznīca (1207)

 

Vēsture un izcilākās vērtības

Vecrīga ir senākā Rīgas pilsētas daļa, kas kā pilsēta sāka attīstīties jau 12.gadsimta beigās - 13.gadsimta sākumā. Sākotnēji, pirms Rietumeiropas ieceļotāju ierašanās šeit atradās divas - trīs līvu apmetnes, netālu no Vecrīgas visdrīzāk atradās arī vendu pilskalns. Vecrīga sākotnēji gandrīz no visām pusēm bija nošķirta ar ūdeni.

Jau kopš 13.gadsimta sākuma Rīga attīstījās kā plašāka reģiona centrs, un, pateicoties novietojumam uz nozīmīga, sena tirdzniecības ceļa - Daugavas - tā tradicionāli attīstījusies kā starptautiskās tirdzniecības centrs. Pilsēta kļuva par vienu no nozīmīgākajiem ietekmīgās Hanzas savienības dalībniekiem, vairākkārt vēstures gaitā tā ir bijusi ļoti turīga un rīdzinieki uzņēmās grandiozu un greznu celtņu būvniecību.

Rīgai ir raksturīgi tas, ka pilsēta jau viduslaikos pārsniedza nelielās nocietinātās pilsētas - Vecrīgas - robežas un ekonomiskās aktivitātes praktiski vienmēr norisinājušās daudz lielākā platībā. Vecrīga veidojās kā nocietināta mūra citadele, šeit tika izvietotas pilsētas varenību un turību apliecinošas celtnes, savukārt liela daļa rīdzinieku jau daudzus gadsimtus mitinājās ārpus Vecrīgas, veidojot plašas no koka celtas priekšpilsētas, kas kara gadījumā tika nojauktas vai nodedzinātas. No šīm senajām priekšpilsētām līdz mūsdienām praktiski nekas nav saglabājies. Tāpēc nezinātājam var rasties iespaids, ka Rīga viduslaikos ir bijusi daudz mazāka nekā tas bija patiesībā.

Savukārt Vecrīgai raksturīgi tas, ka, atšķirībā no daudzām citām Eiropas viduslaiku pilsētām, Vecrīga joprojām ir pilsētas sirds, tā ir dzīva un ļoti aktīva, šeit joprojām norisinās aktīva celtniecība un atrodas liela daļa no valsts centrālajām iestādēm. Kaut arī Vecrīga ir viduslaiku pilsēta, šeit augstā kvalitātē bagātīgi pārstāvēti visi arhitektūras stili - sākot no romānikas un beidzot ar mūsdienu stiliem, kuriem nosaukumu dos nākamās paaudzes.

Izcilākā Vecrīgas vērtība, pirmkārt, ir pati vecpilsēta kopumā, ar tās neatkārtojamo kultūrainavu, ko veido seno, šauro un līkumaino ielu tīkls ar aptuveni 700 vērtīgām visu arhitektūras stilu būvēm. Zem celtnēm un ielām visā vecpilsētas teritorijā ir kultūrslānis, kas joprojām slēpj pārsteigumus - piemēram, pazemes ejas, aizvēsturiskas apmetnes, jeb, piemēram, 2000.gadā atrasto noslēpumaino megalītu - Salaspils akmens galvu. No būvēm izcilākā vērtība piemīt lielajām 13.gadsimta baznīcām - Domam, Sv. Pētera baznīcai un Sv. Jēkaba baznīcai. Ir bijuši laiki, kad šīs baznīcas bija vienas no augstākajām celtnēm pasaulē. Izcila vērtība piemīt arī pārējām 13.gadsimtā celtajām baznīcām, piemēram, Marijas Magdalēnas katoļu baznīcai, 1207.gadā celtajai Sv. Jura baznīcai un Sv. Jāņa baznīcai. Vecrīgā dažādos laikos un vietās celtas četras viduslaiku pilis, taču līdz mūsdienām saglabājusies tikai jaunākā Rīgas ordeņpils - arī šai būvei ir izcila vēsture un tajā joprojām saglabājušās izcilas kultūras vērtības. Starp citām vērtībām jāmin Melngalvju nams - šī izcili krāšņā gotikas - manierisma stila celtne gāja bojā 2.pasaules karā un tika uzcelta no jauna 1999.gadā, Ekes konvents, Sv. Gara konventa ēku komplekss un daudzas citas celtnes. Izcila mākslas vērtība Vecrīgā ir manierisma un baroka laika ciļņi un portāli, kas rotā daudzas celtnes. Un noslēgumā noteikti jāmin tāda vērtība, kā daudzie mākslas un vēstures muzeji.

1997.gadā Vecrīga kopā ar Rīgas Centru iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

 

Aprakstīto pieminekļu saraksts

Tabulā uzskaitīti aprakstītie Vecrīgas pieminekļi. Pelēkā krāsā iekrāsotie pieminekļi nav saglabājušies līdz mūsdienām:

Nr Nosaukums Kategorija Attēli?
10 Rīgas ordeņpils (II un III Rīgas ordeņpils) Viduslaiku pilis, Pilis un muižu kungu mājas ir
160 Pētera I palasta komplekss Pilis un muižu kungu mājas ir
161 Rīgas I bīskapa sēta Viduslaiku pilis, Pilis un muižu kungu mājas ir
162 Rīgas I Ordeņa pils Viduslaiku pilis, Pilis un muižu kungu mājas ir
163 Rīgas II bīskapa sēta Viduslaiku pilis, Pilis un muižu kungu mājas ir
164 Rīgas Sāpju dievmātes katoļu baznīcas plebānija Mācītājmājas ir
165 Rīgas Sv.Jēkaba baznīcas luterāņu mācītājmāja Mācītājmājas ir

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru