Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes
Kartīte
Koordinātes: 56°56'55,68'' Z 24°04'25,85'' A Google Maps
Nr:18        (visu pieminekļu saraksts)
Kategorija:Mācītājmājas
Adrese:Rīga, Āgenskalns, Mārtiņa ielā 3
Kondīcija:Samērā slikta
Kad celta:Ap 1852 - 1853
Arhitekts:?
Arhitektūras stils:Vēlīnais klasicisms
Aizsardzības statuss:Netiek atsevišķi aizsargāta

 

Viena no izteiksmīgākajām mācītājmuižiņām Rīgā ir ap 1852. - 1853.gadu celtā Sv.Mārtiņa baznīcas latviešu luterāņu draudzes mācītājmāja. Nelielai 19.gadsimta lauku muižiņai līdzīgais nams Rīgas pilsētā izskatās neparasti, tas kopā ar līdzās esošo apbūvi ir reti pieminēts bet vērtīgs kultūras piemineklis, kurā tas pats saimnieks - Mārtiņa baznīcas draudze - saimnieko vēl pēc pusotra gadsimta.

Vēsture

Ēku cēla mūrniekmeistars Krīgers (Krüger) - tolaik šeit vēl bija skrajš, ainavisks priežu mežs. Zemi un naudu mācītājmājas celtniecībai draudzei dāvināja netālās Hāgena muižiņas (Švarcmuižiņas) īpašnieks S. Švarcs, pie kam Švarcs vēlējās, lai jaunajā ēkā būtu arī skola - Mārtiņa baznīcas brīvskola. Skola bija paredzēta apkaimes nabadzīgajiem bērniem, skolotājs (ja tas vēl nebija precējies) varēja dzīvot nama otrajā stāvā, vienā no trim istabām. Skolai bija atvēlētas telpas kreisajā spārnā, kamēr mācītājs dzīvoja labajā spārnā.

Mācītājmuiža Mārtiņa ielā 3

Mārtiņa baznīcas latviešu draudzes mācītājmuiža
2009.01.29.

Mācītājmuižiņa tika celta reizē ar pašu Mārtiņa baznīcu, visdrīzāk tika pabeigta neilgi pēc baznīcas celtniecības. Pirmais jaunās baznīcas mācītājs bija Ādams Roberts Starks, kas arī apmetās uz dzīvi jaunajā mācītājmājā. Viņš šajā baznīcā kalpoja līdz 1881.gadam. 1902.gadā tika uzcelts vācu draudzes mācītājnams Baložu ielā 27 un Mārtiņa ielā uz dzīvi palika tieši latviešu draudzes mācītājs. 20.gadsimta sākumā nams tika kapitāli remontēts, no jauna uzcelta koka veranda. Mūsdienās namā ir Sv. Mārtiņa baznīcas draudzes kanceleja.

Arhitektūra

Mūra ēkai ir viens stāvs uz augsta cokola. Nams ir vienkāršs, tomēr tam ir izteiksmīgs elements - divstāvu rizalīts ar klasicismam raksturīgu trīsstūra frontonu. Ieeju rotā vienkāršs portāls. Agrāk pie rietumu spārnu bija arī koka veranda, kas tagad ir zudusi - tagad šeit ir neliela ieejas izbūve no koka.

 

Pārējie attēli

Mācītājmuiža Mārtiņa ielā 3, vārti

Mācītājmuiža Mārtiņa ielā 3, vārti. 2009.01.29.

Mācītājmuiža Mārtiņa ielā 3, otrā puse

Mācītājmuiža Mārtiņa ielā 3, otra puse. 2009.01.29.


Izmantotie informācijas avoti

  1. Zilgalvis J. Mācītājmuižas Latvijā. Rīga, 2002, 140-141. lpp.

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru