Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes
Kartīte
Koordinātes: 56°05'02,2'' Z 27°06'59,8'' A Google Maps
Nr:15        (visu pieminekļu saraksts)
Kategorija:Citi ģeoloģiskie un ģeomorfoloģiskie pieminekļi
Adrese:(Krāslavas rajons), Aglonas novads, Šķeltovas pagasts, starp Aglonas - Krāslavas ceļu un Jazinka ezeru, ziemeļrietumos no Jazinka ezera
Nosaukuma varianti:Čortoks, Čertoks, Čertoka ezers, Velnezers
Kondīcija:Laba
Vērtība:Bioloģija, ģeomorfoloģija
Aizsardzības statuss:Dabas liegums, Natura 2000 teritorija, 55 ha, izveidots 1977.gadā.

 

Čortoks (Velnezers)

Čortoks - skats no dienvidu puses
2008.07.05.

Viens no neparastākajiem ezeriem Latvijā ir nomaļā, paugurainā priežu mežā paslēpies Čortoks. Ezers ir mazs - tā platība ir 1,9 hektāri - taču dziļums ir ievērojams - tas sasniedz 18,32 metrus.

Ezeru īpaši neparastu padara Latvijas ezeros reti sastopamā dzidri zaļganzilā ūdens krāsa. Krāsa gan mainoties - ūdens varot pieņemt visas varavīksnes krāsas. Šo neparasto īpašību var skaidrot ar to, ka ezera ūdens ir ļoti dzidrs (redzamība līdz 8 metru dziļumam), tam nav noteces un ezeriņš atrodas arī dziļā piltuvveida ieplakā ar stāvām krasta nogāzēm - ja krasti būtu lēzeni, ūdens skaisto krāsu būtu grūtāk ievērot un novērtēt. Čortokā ir ļoti maz ūdensaugu un zivju.

Ar ezeru saistītas vairākas teiksmas un nostāsti, taču tautas atmiņā tas nesaistās ar labām lietām. Pie ezera nevarot ilgstoši uzturēties un tajā neiesaka peldēties - var notikt kas slikts.

Kopš 1977.gada šeit izveidota dabas aizsargājamā teritorija, ezeru un liegumu ap to apsaimnieko A/s "Latvijas valsts meži", kuri sadarbībā ar Daugavpils universitāti šeit izveidojuši arī ērtu apskates taku.

Pārējie attēli

Čortoks

Čortoks. 2008.07.05.

Čortoks

Čortoks. 2008.07.05.

Čortoks

Čortoks. 2008.07.05.

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru