Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes
Kartīte
Koordinātes: 56°30'40,2'' Z 25°51'31,7'' A Google Maps
Nr:11        (visu pieminekļu saraksts)
Kategorija:Viduslaiku pilis, Pilis un muižu kungu mājas
Adrese:(Jēkabpils rajons), Jēkabpils, Krustpilī, Rīgas ielā 214, Daugavas labajā krastā pie Donaviņas (Dzirnupītes) ietekas, ap 200 metrus austrumos no Krustpils luterāņu baznīcas
Kad celta:Laikaposmā starp 1255. un 1297.gadu
Kondīcija:Laba
Vērtība:Arhitektūra, arheoloģija
Aizsardzības statuss:Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis Nr.904, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr.6308. (kopā ar luterāņu baznīcu)

 

Krustpils pils

Krustpils viduslaiku pils - skats no ziemeļrietumiem
2008.04.19.

Viena no vislabāk saglabātajām viduslaiku pilīm Latvijā ir Krustpils pils, jo lielāko daļu no 20.gadsimta tā atradās dažādu armiju pārziņā un līdz ar to izvairījās no pārbūvēm un plašiem remontiem, pamazām nonākot avārijas stāvoklī bet vienlaikus arī nezaudējot agrāko gadsimtu atstāto mantojumu.

Pils visdrīzāk ir celta 13.gadsimta beigās kā Rīgas arhibīskapa pils, taču gadsimtiem ilgi tā ir bijusi strīdus objekts starp Livonijas ordeni un Rīgas arhibīskapu. Viduslaiku beigās pils nokļuva Korfu dzimtas īpašumā, ieguva barokālas formas un teicamā stāvoklī šīs pašas dzimtas īpašumā saglabājās līdz 20.gadsimtam.

Ja veiksmīgi izdosies atjaunot pili, 29 vēl esošās saimniecības ēkas un kultūrainavu, Latvija iegūs vienu no interesantākajiem arhitektūras pieminekļu kompleksiem.

Hronoloģija

Vairāk informācijas...

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru