Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes
Kartīte
Koordinātes: 56°57'47,79'' Z 24°07'37,41'' A Google Maps
Nr:29        (visu pieminekļu saraksts)
Kategorija:Pilsētu dzīvojamie nami
Adrese:Rīga, Centrs, Aristīda Briāna ielā 3
Kad celta:1876.
Arhitekts:R.Pflūgs
Arhitektūras stils:Eklektika, neorenesanse, neobaroks
Kondīcija:Ļoti laba
Vērtība:Arhitektūra
Aizsardzības statuss:Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr. 6646

 

Kaut gan Maikapara nams drīzāk ierindojams pilsētu dzīvojamo namu kategorijā, izskats, telpiskais novietojums, un - galvenais - tā pielietojums namu padara līdzīgu pilīm.

Vēsture

Grezno savrupmāju pēc arhitekta R.Pflūga projekta 1876.gadā cēla Kārlim Heinriham Vāgneram, kurš bija nama īpašnieks līdz 1920jiem gadiem. Sākotnēji nams bija veidots neorenesanses formās.

1931.gadā nams nokļuva tabakas rūpnieka, karaīma S.Maikapara īpašumā, tika pārbūvēts 1931 gadā pēc A.Trofimova projekta tagad redzamajās neorokoko formās. Reprezentatīvajā namā 1920jos un 1930jos gados tika izvietota Lielbritānijas sūtniecība un sūtņa dzīvoklis. Vienu laiku Maikapars pats dzīvoja nama otrajā stāvā, bet pirmajā stāvā bija Maikapara fabrikas strādnieku klubs.

Maikapara nams

Maikapara nams.
2004.11.18.

1941.gadā namā notika remonts, to pielāgojot iecerētā Raiņa muzeja vajadzībām. Karš šo projektu pārtrauca. Otrā pasaules karā, vācu okupācijas laikā šajā ēkā dzīvoja Rīgas komisāriskais lielvecākais H.Vitroks, savukārt pēc Otrā pasaules kara beigām, padomju okupācijas laikā - Baltijas kara apgabala pavēlnieks I.Bagramjans. Vēlāk namā tika ierīkotas Latvijas PSR Ministru padomes reprezentācijas un dzīvojamās telpas augstu viesu uzņemšanai. Šai laikā namā pabija Ņ.Hruščovs, J.Brozs-Tito, Dž.Neru.

Atjaunojot Latvijas republiku, namu mantoja tā laika banķieris Aleksandrs Lavents, kurš to 1990jos gados, Rīgas pils remontu laikā izīrēja Latvijas prezidentam G.Ulmanim kā rezidenci. 1990to gadu otrā pusē nams kļuva par uzņēmuma "Ventspils nafta" reprezentācijas namu. 2001.gadā tika pabeigta nama rekonstrukcija (A.Špaks, L.Biseniece, G.Martirova, K.Ābiķe, D.Bērziņa), kuras gaitā tika izgreznotas arī iekštelpas, kas līdz tam bija salīdzinoši pieticīgas salīdzinājumā ar grezno nama fasādi. 21.gadsimta sākumā nams ir kalpojis arī kā valsts prezidentes V.Vīķes-Freibergas rezidence. Pašlaik (2009) nams ir "Ventspils naftas" grupas uzņēmuma - a/s "Latvijas kuģniecība" īpašums.


Izmantotie informācijas avoti

  1. Krastiņš J. Eklektisms Rīgas arhitektūrā, Rīga, 1988, 11.lpp.
  2. Enciklopēdija Rīgas ielas, 1.sējums, Rīga, 2001, 172.lpp.
  3. Krastiņš J., Strautmanis I. Lielais Rīgas arhitektūras ceļvedis. Rīga, Puse. 281.lpp.

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru